Lajme

Borë dhe rënie e temperaturave, moti për sot dhe ditët e ardhshme
Në ditët e ardhshme pritet të jetë më ftohtë dhe shi kohë pas kohe, derisa në fundjavë pritet të bie edhe borë në vise malore, raporton Express.

Sipas Prishtina Weather, në ditët e ardhshme vendi ynë përfshihet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme, që sjellin përkeqësim të motit. Do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe kohëpaskohe me reshje të shiut, që vende-vende ditën e enjte do të jenë pak më intenzive. Edhe temperaturat pësojnë rënie të ndjeshme, derisa në vise malore në fundjavë priten kushte edhe për reshje bore.

Indeksi i cilësisë së ajrit mbetet në vlerat pranueshme por edhe në të mira.

7.10 – Më ftohtë, me erë e kryesisht vranët dhe kohëpaskohe me reshje shiu, vende-vende edhe intenzive.

8.10 – Ftohtë, e kryesisht vranët dhe kohëpaskohe me reshje shiu.

9.10 – Kryesisht vranët e ftohtë, me reshje shiu kohëpaskohe. Në vise malore mbi 1400m priten edhe reshje bore.

10.10 – Ftohtë e kryesisht me vransira dhe të reshura shiu kohëpaskohe.

11.10 – Kryesisht me vransira dhe me reshje shiu.

Temperaturat minimale zbresin nga 11C deri në 6C në fundjavë, edhe maksimalet zbresin deri në 9C ditën e shtunë.

Të enjten do të fryjë erë mesatarisht e fuqishme nga juglindja 8-15m/s, e nga dita e premte era ndryshon kahjen në verilindje dhe frynë e lehtë dhe mesatare 4-10m/s.

Shtypja atmosferike mbetet në vlera të larta, megjithë një tendencë të rënies përgjatë pjesë së dytë të javës./Gazeta Express

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button