Lajme

Daçiq: Do të pranonim korrigjimin e kufijve me shqiptarët, por dijeni që Mitrovica është e serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, ka paralajmëruar se dia logu midis Kosovës dhe Serbisë pritet të vazhdojë menjëherë pas zgjedhjeve të 21 qershorit në Serbi.
I pari i diplomacisë serbe ka deklaruar se qytetarët serbë do të përkrahnin propozimin e Beogradit për korrigjimin e kufirit me Kosovën, nëse kjo do të nënkuptonte marrjen e veriut të Kosovës nga Serbia, shkruan lajmi.net.
Më tutje, në intervistën e tij për “TV PRVA”, Daçiq ka thënë se as Beogradi nuk ka pushtet në Prishtinë, por as Kosova në veri të Mitrovicës.

Source link

Back to top button