Lajme

Driton Selmanaj: Albin Kurti organizoi cirk për interesat e tij personale

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj është deklaruar edhe një herë në lidhje me abstenimin e tij për të votuar rezolutën kundër mbajtjes së referendumit serb në Kosovë.

Selmanaj ka thënë se në seancën e së shtunës ka parë një cirk, një skenarë i përgatitur mirë dhe i organizuar mirë nga Kurti për interesa të tij personale.

“Unë kam abstenu, nuk kam votu kundër dhe qëndrimi im ka qenë edhe para ngjarjes që të vie në kuvend që detyrat kushtetuese i ka secili institucion dhe duhet ti zbatoj ato, pushtetet janë të ndamë në Kosovë, kushtetuta është e shkruar, dhe secili institucion duhet të zbatojë”, tha Selmanaj në Kanal 10

“Atë çfarë unë e kam parë në seancën e së shtunës, e kam parë një cirk, një skenarë i përgatitur mirë dhe i organizuar mirë nga Kurti për ti shërbyer krejtësisht atij, dhe interesave të tij personale. Detyrimet kushtetuese nuk ka rol të kuvendit që t’ia kujtoj askujt, ato duhet zbatohen, mandati kushtetues duhet zbatohet, nuk ka nevojë që kuvendi ta mbledh një seancë të jashtëzakonshme për të nxjerr një rezolute karakteri i se cilës është krejtësisht rekomandues, jo detyrues”.

Selmanaj ka thënë se e ka parë këtë seancë të pa nevojshme pa dobishme, dhe pa fije substancë.

Mediat Serbe E Shpallin “Hero” Driton Selmanajn Pasi Nuk E Votoi Rezolutën Që E Ndalonte Referendumin

Në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur sot në Kuvend është miratuar rezoluta për moslejimin e referendumit serb në territorin e Kosovës.

Për miratimin e kësaj rezolute kanë qenë 76 vota për, asnjë kundër dhe një abstenim.

Deputeti që ka abstenuar është Driton Selmanaj nga radhët e LDK-së. Në një postim në Facebook, ai ka renditur arsyet që e motivuan atë për të abstenuar.
Abstenimi i Selmanajt është raportuar nga të gjitha mediat në Serbi.

Deklarata e tij se “është hera e parë në historinë e re të Kosovës, që të gjitha vendet e QUINT-it të dalin kundër nesh”, është titulli që i kanë vënë raportimit këto media.

“Tash do t’i shohim pasojat e mosbashkëpunimit me vendet e QUINT-it”, shkruan gazeta serbe “Politika”.

Më pas ato raportojnë për arsyet që e kanë çuar Selmanajn të abstenoi.

Selmanaj, sipas një postimi në Facebook, ka sqaruar se ka pasur bindjen që kjo seancë e thirrur nga kryeministri Albin Kurti ka qënë për ta shpërndarë një pjesë të përgjegjësisë, siç e quan ai, nga pazotësia e tij.

“Arsyeja e parë: Seanca e jashtëzakonshme ishte e panevojshme, e pakuptimtë dhe pa fije substance. Asnjëherë nuk ka nevojë që Kuvendi të mblidhet për t’ia kujtuar dhe rikujtuar detyrat kushtetuese që kanë institucionet tjera.

Detyrat kushtetuese për Kryeministrin, Presidentin dhe Kuvendin janë të shkruara dhe të përcaktuara me Kushtetutë, ato duhet zbatohen me detyrim nga të gjithë, pa pasur nevojë për rikujtim ndaj njëri tjetrit.

Arsyeja e dytë: Kisha bindjen që kjo seancë ishte thirrur nga Albin Kurti për ta shpërnda një pjesë të përgjegjësisë vendimmarrëse nga pazotësia e tij për të marrë vendime në zbatim të detyrimeve kushtetuese.

Mungesa e integritetit të tij për të marrë vendime, futi në cirkun e tij krejt në mënyrë të pakuptimtë Kuvendin e Republikës së Kosovës”, ka shkruar Selmanaj.

Tutje, deputeti Selamanaj ka thënë se pasojat e mosbashkëpunimit të kryeministrit Kurti me shtetet e QUINT-it do të shihen në ditët e muajt në vijim.

“Arsyeja e tretë: Mënyra e menaxhimit të kësaj situate në relacion me partnerët tanë strategjikë me theks të veçantë me SHBA-të. Është hera e parë në historinë e re të Kosovës, që të gjitha vendet e QUINT-it të dalin kundër nesh.

Kjo tregon që Albin Kurti me njerëzit e tij ka cenuar rëndë komunikimin dhe bashkëpunimin me ta. Pasojat e këtij mos bashkëpunimi do i shohim në ditët dhe muajt në vijim. Kam bindjen që ky është vetëm fillimi”, ka shtuar Selmanaj.

“Në fund dua të shpreh qëndrimin që sovraniteti dhe integriteti i Kosovës duhet të mbrohen me çdo kusht nga të gjithë ne. Detyrimet kushtetuese dhe ligjore duhet të zbatohen pa asnjë mëdyshje. Marrëdhëniet e mira me aleatët tanë duhet të ruhen si sytë e ballit”, ka shtuar ai.

Opinionisti i reality-show më të ndjekur të momentit në trojet shqiptare, “Big Brother VIP”, Arbër Hajdari ka njoftuar se së shpejti do të kurorëzojë dashurinë me martesë.

Kjo gjë u bë e ditur para pak javëve, ku në një intervistë me aktorin, Donald Veshaj zbuloi se pas përfundimit të reality-show ka planifikuar martesën, teksa e ka pyetur aktorin nëse ka ndonjë ide për propozim që t’i tregoj pasi që kanë moshën e njëjtë.

Por a e keni ditur se kush është vajza qe ia ka rrëmbyer zemrën opinionistit?

Ajo është Vlera Devolli, vajza e biznesmenit të njohur Blerim Devollit, e që dyshja para disa muajsh janë fejuar në qytetin e Tiranës.

Përmes disa fotografive, Arbëri e ka zbuluar partneren e tij, duke shkruar: Vlera ime.

Po ashtu, Arbëri edhe nëpër intervista të ndryshme ka folur për marrëdhënien e tij me Vlerën dhe momentin se si janë njoftuar ata.

Automjete të blinduara të Njësive Speciale të Policisë së Kosovës janë parë sot duke qarkulluar në Mitrovicë.

Lëvizjet e Njësive Speciale po ndodhinn në ditën kur Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë kundër hapjes së vendvotimeve në Kosovë për referendumin e Serbisë, që do të mbahet të dielën (më 16 janar).

Mësohet se ekipeve të Njësive Speciale u është kërkuar të jenë në gjendje gatishmërie nëpër baza në rast se kërkohet ndonjë ndërhyrje. /Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button