Lajme

Greqia goditet nga dy tërmete të forta

GREQI – Dy tërmet të njëpasnjëshme kanë goditur dy ishuj në Greqi. Bëhet fjalë për Santorinin dhe Rodosin ku lëkundjet janë shënuar brenda një ore.

Sipas EMSC të dy tërmetet kanë pasur një ndjeshmëri të konsiderueshme në dy ishujt. Tërmeti i parë në ra në ishullin e dytë më të madh në Greqi atë të Rodos ku u shënua një me magnitudë 4.9. rreth një orë më pas ka është ndjerë edhe lëkundja e dytë në Santorini ose siç njihet ndryshe ishulli i VIP-ave me një magnitudë 4.1

Deri më tani nuk është raportuar për dëme, ndërsa zona njihet për aktivitetin e lartë të lëkundjeve sizmike.

Top Channel

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button