Lajme

India i thyen ‘të gjitha rekordet’, shënon numër marramendës të rasteve të reja të koronavirusit

Ministria e Shëndetësisë e Indisë ka njoftuar se ky vend ka shënuar rekord për numrin ditor të rasteve të reja të koronavirusit me 2,293 të infektuar për 24 orë.

Kështu, numri i përgjithshëm i të infektuarve në vendin e dytë me popullsinë më të madhe në botë shkoi në 37,366, kursë numri i të vdekurve në 1,218, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

Popullsia prej 1.3 miliard banorëve e Indisë vazhdon të mbetet në izolim. Kufijtë shtetërorë janë mbyllur, transporti është pezulluar, bizneset janë mbyllur dhe njerëzit janë të urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi.

Masat e izolimit, të cilat ndikuan që mijëra njerëz të mbesin të ngujuar larg shtëpive të tyre, pritej të largoheshin nesër. Megjithatë, autoritetet e zgjatën afatin e masave edhe për dy javë të tjera, ndonëse disa prej tyre do të lehtësohen në zonat ku ka më pak raste të koronavirusit.

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button