fbpx
Lajme

Ish shoku i Albin Kurtit në burg, tregon fjalimin e fuqishëm të Kurtit në burgun e Nishit

Enver Dugolli, ish shoku i Albin Kurtit në burgun e Nishit, ka ndarë një pjesë të një fjalimi të kryeministrit Kurti në atë kohë.

Në fjalim Kurti kishte thënë se nuk është më rendësi që ai do ta pësojë, por që e vërteta për lirinë e Kosovës dhe luftën e saj duhet thënë edhe këtu.

Postimi i plotë i Dugollit:

Albin Kurti në burgun e Nishit, viti 2000.

“…Nuk është me rëndësi që unë e pësoj. E vërteta për lirinë e Kosovës dhe luftën e saj duhet thënë edhe këtu. Aq më tepër duhet thënë këtu, që ta kuptojnë edhe serbët se politika fashiste e tyre duhet dënuar. Kosova dhe liria e saj kanë nevojë të mbrohen ende. Lufta nuk ka përfunduar ende. Na pret një rrugë tjetër e përballjes, besa edhe e sakrificës…”.

Libri “Qark i (Pa)mbyllur Burgjesh”
Botues “Shoqata e ish të Burgosurve Politik”
Prishtinë 2019


Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close