Lajme

Korea e Jugut: Disa pacientë të shëruar nga Covid-19 po rezultojnë sërish pozitivë

Në Korenë e Jugut, autoritetet shëndetësorë po përpiqen të zgjidhin një mister: pse 163 persona që janë shëruar nga koronavirusi janë infektuar përsëri, sipas Qendrave të Koresë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (KCDC).

E njëjta gjë edhe në Kinë, ku disa pacientë me koronavirus janë testuar pozitiv pasi u shëruan, megjithëse nuk ka shifra zyrtare, shkruan CNN.

Kjo shtron pyetjen: a mund të infektohesh me koronavirus për herë të dytë?

Në Korenë e Jugut, përqindja e rasteve është e ulët, nga 7,829 personat që janë shëruar nga koronavirusi, 2.1% kanë rezultuar përsëri pozitivë, tha KCDC të premten e 17 prillit. Nuk është e qartë se sa nga njerëzit që janë shëruar janë testuar përsëri.

Por pacientët që po dëshmojnë se janë pozitivë janë akoma një shqetësim në të gjithë botën, përfshirë në vende si Koreja e Jugut, ku autoritetet duket se kanë pandeminë nën kontroll. Zëvendësdrejtori i KCDC, Kwon Joon-wook tha se deri më tani, nuk ka asnjë indikacion që pacientët që rezultojnë pozitivë janë ngjitës, edhe pse rreth 44% e tyre treguan simptoma të buta.

Por ai paralajmëroi se ka ende shumë shkencëtarë që nuk dinë për virusin, përfshirë çështjen e imunitetit të fituar natyrisht.

“Covid-19 është patogjeni më sfidues me të cilin mund të jemi përballur në dekadat e fundit,” tha Kwon. ”Është një armik shumë i vështirë dhe sfidues.” KCDC ka ri-hetuar tre raste nga e njëjta familje, ku pacientët kanë rezultuar pozitiv pas shërimit, thotë Kwon.

Si shumë vende, Koreja e Jugut përdor një reaksion të zinxhirit polimerazë të transkriptimit të kundërt (RT-PCR) për të testuar virusin. Testi RT-PCR funksionon duke gjetur prova të informacionit gjenetik të një virusi, ose ARN, në një kampion të marrë nga pacienti.

Sipas Kwon, këto teste mund të marrin akoma pjesë të ARN-së edhe pasi personi të jetë shëruar sepse testet janë kaq të ndjeshme. “Ky është një shpjegim i mundshëm dhe shumë i fortë,” tha ai.

E njëjta teori u parashtrua nga një prej ekspertëve kryesorë të frymëmarrjes në Kinë, Zhong Nanshan. Në një konferencë për shtyp në fillim të kësaj jave, ai tha se një person i shëruar mund të testojë pozitiv sepse fragmente të sëmundjes mbetën në trupin e tyre. “Unë nuk jam shumë i shqetësuar për këtë çështje,” shtoi ai.

Ekzistojnë teori të tjera pse pacientët mund të jenë pozitivisht duke provuar: mund të ketë një gabim në test, ose virusi mund të ishte riaktivizuar.

Ekzistojnë një numër arsyesh pse kjo mund të ndodhë, përfshirë çështjet me kimikatet e përdorura në provë dhe mundësinë që virusi po mutaton në mënyrë të tillë që të mos identifikohet nga testi.

Në një konferencë publike, Kwon tha se nuk ka gjasa që testimi të ketë gabime. Sidoqoftë, ai tha që shkencëtarët po ekzaminojnë pacientë që rezultuan përsëri pozitivisht, për t’u siguruar që rezultati i tyre pozitiv nuk ishte thjesht çështje e provës. “Ne kemi nevojë për hetime të mëtejshme,” shtoi ai. Tani për tani, KCDC është duke hetuar çështjet e mbetura për të marrë një përgjigje më përfundimtare.

Rezultatet në ndryshim mund të jenë frustruese për pacientët. Jin Kim, i cili është shtruar në spital në qytetin e Koresë së Jugut Daejeon, testoi pozitiv për koronavirus në 25 Mars – këtë javë ai testoi negativ, por një ditë më vonë ai testoi përsëri pozitiv. 25-vjeçari do të duhet të bëjë të paktën dy teste të tjera, pasi i duhen dy teste të njëpasnjëshme negative që të quhet i shëruar.

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button