Lajme

Koronavirus mund të përhapet dy herë më shpejt nga sa mendohej

Koronavirusi mund të përhapet dy herë më shpejt nga sa kishin frikë më parë, kanë zbuluar studiuesit.

Virusi u zbulua për herë të parë në Wuhan, Kinë, në dhjetor të 2019-ës përpara se të përhapej në të gjithë botën, duke vrarë 109,000 persona dhe duke infektuar më shumë se 1.7 milion deri më tani.

Shifrat e lëshuara në fillimin e shpërthimit pretenduan se një person do të infektonte 2.2 deri në 2.7 persona.

Megjithatë shkencëtarët nga Laboratori Kombëtar i Los Alamos në New Mexico të cilët studiuan fazat e hershme të shpërthimit në Wuhan zbuluan se çdo transportues në të vërtetë infektonte mesatarisht 5.7 njerëz.

Studimi zbuloi se 82 përqind e njerëzve do të duhej të ishin imun, qoftë përmes një vaksine ose nga shërimi nga sëmundja tashmë, për ta ndaluar përhapjen.

Shkalla e “dyfishimit” të virusit, kalimi nga një person te tjetri duke lënë dy persona të infektuar, fillimisht u dha në mes gjashtë dhe shtatë ditësh.

Por ekipi hulumtues amerikan e vendosi këtë shifër në 2.3 deri në 3.3 ditë më herët në epideminë e Wuhan duke sugjeruar një normë shumë më të shpejtë të përhapjes sesa ishte matur fillimisht.

Kur filloi shpërthimi për herë të parë, studiuesit menduan se virusi po përhapej me një normë midis 0.1 dhe 0.14, gjysma e shifrës 0.21 dhe 0.30 e vendosur tani.

Shkencëtarët zbuluan se periudha e inkubacionit, koha nga kur një person ekspozohet për herë të parë me virusin deri në momentin kur fillon të shfaqë simptoma, është 4.2 ditë, një ditë më e shkurtër se dy vlerësimet e mëparshme.

Para 18 janarit, koha nga kur simptomat treguan për herë të parë në spital ishte 5.5 ditë në Kinë.

Pas 18 janarit, kohëzgjatja u shkurtua ndjeshëm në 1.5 ditë.

Shkencëtarët thanë se kjo erdhi në të njëjtën kohë me raportet për transmetimin e mundshëm nga njeriu te njeriu dhe për përmirësimin e nivelit të reagimit të vendit.

Kina mbylli qytetin e Wuhan më 23 janar, kur u bë e qartë se virusi vdekjeprurës Covid-19 kishte filluar atje.

Por në orën 00.50 të së mërkurës, trenat që transportonin njerëz nga qyteti filluan të lëvizin, dhe autostradat kryesore gjithashtu filluan të hapen ndërsa bllokimi i qytetit Wuhan u hoq.

Burimi: Daily Mail | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

Burimi

Back to top button