Lajme

Kush është David Icke: Ai pretendon se është biri i Zotit

David Icke ka promovuar disa teori të pabazuara të konspiracionit në mediat sociale në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Këtë javë, kanali i tij në YouTube dhe faqja e Facebook u fshinë sepse ai vazhdimisht postoi dezinformata në lidhje me shpërthimin e COVID-19.

Por kush është teoricieni 68-vjeçar, që thotë se ai është “njeriu që elita janë të tmerruar”?

Ish-futbollisti profesionist ka shkruar më shumë se 20 libra dhe e përshkruan veten si një “autor krijues dhe folës publik” në profilin e tij në Twitter.

I lindur në Leicester në 1952, Icke, i cili ka thënë se nuk ishte shumë i dhënë pas shkollës, filloi karrierën e tij si portier në Coventry City në vitin 1967 për ekipin e të rinjve.

Por artriti e detyroi Icke të hiqte dorë nga sporti në moshën 21 vjeç në 1973 ndërsa ishte në Hereford United.

I përjashtuar nga sporti, Icke u dedikua në raportimin e sportit dhe punoi nëpër punë të ndryshme, edhe në BBC përfshirë në Newsnight.

Icke u shkarkua nga transmetuesi kombëtar në 1990 dhe dha dorëheqjen nga Partia e Gjelbër vitin e ardhshëm.

Ajo që pasoi ishte një vizitë te një psikiatër, i cili i tha atij se ishte vendosur në Tokë për një qëllim dhe do të fillonte të merrte mesazhe nga bota shpirtërore.

Ai nuk kishte hequr dorë nga karriera e tij e gazetarisë, kur ai e shpalli veten mesia e re. Dhe njerëzit qeshnin.

Duke shfrytëzuar famën e tij ai filloi të shkruante libra për vizionet e tij profetike.

Një parashikim i tij ishte se bota do të përfundonte në 1997 – nga uraganet, përmbytjet dhe tërmetet.

Ai gjithashtu beson se ndryshimi i klimës është një shaka, dhe se Familja Mbretërore janë hardhuca.

Por teoritë e tij kanë tërhequr legjione ndjekësish. Uebfaqja e tij shet mallra përfshirë librat dhe biletat e tij në shfaqjen e tij të fundit të titulluar “Përgjigja”.

Burimi

Back to top button