Lajme

Ky është numri i pacientëve në Kosovë me COVID-19 që janë në gjendje kritike

Në Klinikën Infektive janë të hospitalizuar gjithsej 72 pacientë, 63 prej tyre të sëmurë nga coronavirusi.

Klinika Infektive bën të ditur se janë në pritje të rezultateve për pesë raste, ndërsa katër raste janë testuar dhe kanë rezultuar negativ për COVID-19

Nga pacientët e hospitalizuar katër prej tyre janë në gjendje kritike.

“Nga 63 pacientë të infektuar me COVID-19. 50 raste janë në gjendje stabile, 10 raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive. Në mjekimin intensiv janë në gjendje kritike 4 pacientë prej të cilëve njëri 1 është në oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive si dhe tre pacientë janë në ventilim mekanik”, njofton Klinika Infektive.

Sa i përket stafit të Klinikës Infektive, nuk ka raste të reja të infeksionit brenda-spitalor.

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button