Lajme

Legjenda e muzikës vdes pas komplikimeve me COVID-19

Legjenda e jazzit Lee Konitz ka vdekur pas komplikimeve me koronavirus.

Lee Konitz ishte muzikanti i fundit që mbijetoi që kishte luajtur “Miles Davis’ Birth”, nga albumi i kompozimit Cool, shkruan People.

Lee Konitz, një saksofonist i jazzit, vdiq të mërkurën, 15 prill, për shkak të komplikimeve nga koronavirusi (COVID-19). Ai ishte 92 vjeç.

Djali i tij, Josh Konitz, konfirmoi lajmin për NPR, duke thënë se babai i tij vdiq nga pneumonia që kishte të bënte me COVID-19.

I lindur më 1927 në Chicago, Konitz fillimisht studioi klarinetin para se të kalonte në saksofonin alto, i cili u bë instrumenti me të cilin vazhdoi karrierën.

Karriera e tij mbi 70 vjeçare përfshin shumë albume e bashkëpunime me artistë të tjerë, si Bill Evans, Anthony Braxton, Charles Mingus, Max Roach, dhe Bill Frisell.

Artisti i ndjerë tha për NPR më 1980 se dashuria e tij për jazzin u krijua gjatë viteve të adoleshencës kur ai kaloi kohë duke studiuar dhe duke luajtur me pianisten e verbër Lennie Tristano.

Konitz, i cili ishte martuar dy herë, ai ka dy djem, Josh dhe Paul, dhe tre vajza, Rebecca, Stephanie dhe Karen, si dhe tre nipër e mbesa, mbesa, raporton The Guardian.

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button