Lajme

Ministri brazilian pretendon se Koronavirusi është pjesë e planit të Kinës për të sunduar në botë

Kina e ka dënuar Brazilin pasi Ministri i Arsimit të qeverisë së djathtë ekstreme e lidhi pandeminë koronavirus me planin për sundimin e botës nga Pekini, në një postim në Twitter duke imituar një theks kinez.

Në incidentin e fundit për të tensionuar lidhjet midis Brasilia dhe Pekinit, Ministri i Arsimit Abraham Weintraub la të kuptohej që Kina ishte pas krizës globale shëndetësore.

Ambasada Kineze në Brazil e cilësuar postimin e tij si ‘tepër raciste’ dhe ka kërkuar një shpjegim nga qeveria braziliane.

Weintraub shkroi në Twitter të shtunën:

Gjeopolitikisht, kush do të dalë më i fortë nga kjo krizë globale? Kush në Brazil është aleat me këtë plan të pagabueshëm për sundimin në botë?

Postimi origjinal nga Weintraub tani është fshirë.

Ambasadori kinez Yang Wanming iu përgjigj incidentit dje në Twitter-in e tij:

Qeveria kineze pret një shpjegim zyrtar nga Brazili. Ne jemi të vetëdijshëm se njerëzit tanë janë në të njëjtën anë duke rezistuar ndaj fjalëve raciste duke dashur të ruajnë marrëdhënien tonë të mirë.

Në postimin origjinal portugez, në fjalët e tij Weintraub e zëvendësoi shkronjën ‘r’ me kapitalin ‘L’, ‘BLazil’ në vend të ‘Brazilit’, për shembull, në një stil që zakonisht përdoret për të tallur me një theks kinez.

Ai ishte gjithashtu një referencë për një personazh komik të njohur brazilian, Monica’s Gang.

Ambasada e cilësoi postimin e Weintraub ‘absurd dhe të neveritshëm’ , duke e quajtur atë tepër racist, sipas një deklarate zyrtare.

Kjo vjen pasi Brazili, si shumë vende, shpreson të sigurojë më shumë pajisje mjekësore nga Kina për të luftuar COVID-19.

Weintraub tha në një intervistë se ai i qëndron postimit të tij dhe i bëri thirrje Kinës të bëjë më shumë për të ndihmuar në luftimin e pandemisë.

Ai tha për Radio Bandeirantes:

Nëse ata na shesin 1000 ventilatorë, unë do të zbres në gjunjë para ambasadës, kërkoj falje dhe do të them se isha idiot.

Burimi: Daily Mail

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button