Lajme

Ndryshon vendimi i karantinimit, mësoni sa ditë duhet të qëndrojnë vetëm qytetarët

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka ndryshuar vendimin e karantinimit nga 14 ditë në shtatë ditë, për të gjithë qytetarët të cilët hyjnë në Kosovë.

E ky ndryshim erdhi si pasojë e rënjës së rasteve me koronavirus në Kosovës, dhe se testi për koronavirus tashmë qytetarëve do t’i bëhet në ditën e shtatë dhe pastaj do të lirohen.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi për media nga Minsitria e Shëndetësisë, Faik Hoti.

“Është rekomandim i IKSHP-së që personave të vendosur në karantinë t’u bëhet testimi në ditën e shtatë pas arritjes dhe kjo për faktin se IKSHPK ka konstatuarnormalizim të rasteve me COVID-19 dhe javën e fundit rënie të rasteve pozitive dhe qetësim të vatrave epidemike”, ka thënë Hoti.

Por, ne raste se personi rezulton negativ ose pozitivi pa shenja klinike në testin per koronavirus, detyrohet të vazhdoj karatinimin në shtëpi për 14 ditë.

Ndërsa nesë rezulton Covd19 pozitiv me shenja klinike bartet ne Klinikën Infektive për trajtim.

Covid19 Negativ dhe Poiztivi por pa shenja klinike apo komplikime vazhdonë vetizolimin në shtëpi për 14 ditë, ndërsa nesë rezulton pozitiv me shenja klinike dergohen ne klinike per mjekim”, ka thënë Hoti.

Qendra e Studentëve në Prishtinë është shndërruar në karantinë në kuadër të masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Kosova ka disa ditë që po pëson rënjë të rasteve pozitive me koronavirus, deri më tani ka 860 persona të infektuar prej tyre 533 të shëruar dhe 27 të vdekur.

Nga e hëna ka filluar lehtësimi i masave kufizuese dhe qytetarët do të kenë mundësi të lëvizin dy herë në ditë nga një ore e gjysmë, ndërsa filloi edhe hapja e disa veprimtarive ekonomike

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button