Lajme

Nga 15 qershori Gjermania do t’i heqë kontrollet kufitare

Gjermania hapi kufirin me Luksemburgun të shtunën dhe lehtësoi masat në disa kufij të tjerë, duke njoftuar se kontrollet do të largohen plotësisht në 15 qershor, njoftuan agjencitë.

Ministri i Jashtëm Heiko Maas përshëndeti hapjen e kufirit gjerman-Luksemburg si një “shenjë e rëndësishme” që udhëtimet në Evropë po kthehen në normalitet, transmeton Telegrafi.

Maas tha këtë ndërsa ishte duke qëndruar pranë Ministrit të Jashtëm të Luksemburg, Jean Asselborn, në urën mbi lumin Moselle që lidh Gjermaninë dhe Luksemburgun. Të dy politikanët mbanin maska për fytyrën.

“Qëllimi është përfundimisht ta bëjmë Evropën siç ishte dikur”, tha Maas për kalimin e kufirit të lirë.

Ky proces do të varet nga përparimi në luftimin e pandemisë. “Nëse gjërat keqësohen, ne do të duhet të kthehemi në rrugën e vjetër”, paralajmëroi ministri.

Që nga e shtuna, Gjermania po zvogëlon gradualisht kontrollet në kufijtë me Austrinë, Zvicrën dhe Francën, të cilat, në varësi të zhvillimit të situatës, duhet të shfuqizohen plotësisht deri në 15 qershor.

Siç u njoftua nga Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer të mërkurën, Gjermania po hap kufirin së pari me Luksemburgun dhe më pas së shpejti me Danimarkën, për të cilën po negociohet. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button