Lajme

Njoftimi i fundit vendimtar – BE merr vendimin e ri dhe te rendesishem per kufijte

Njoftimi i fundit vendimtar – BE merr vendimin e ri dhe te rendesishem per kufijte.

Shtetet veç e veç kanë nisur të rihapin kufijtë. Austria dhe Gjermania kanë vendosur heqjen e kufizimeve në udhëtim. Nga e premtja, në vendkalimet e tyre kufitare do të ketë kontrolle, ndërsa nga 15 qershori do të rinisë lëvizja e lirë.

“Duam t’ua lehtësojmë jetën e përditshme qytetarëve tanë dhe të ndërmarrim një hap tjetër drejt normalizimit”, tha kancelarii austriak, Sebastian Kurz.

Ndersa senatori gjerman Seehofer u shpreh se të gjitha pikat kufitare me Francën, Zvicrën dhe Austrinë do të hapen nga 15 qershori dhe nuk do të ketë kontrolle të zgjatura në kufi me Francën, Zvicrën dhe Austrinë.

Source link

Back to top button