Lajme

Përçarje e madhe brenda LDK-së, çka po ndodh kështu?

Gjykata Kushtetuese e cilësoi si të rregullt dekretimin që Presidenti i vendit Hashim Thaçi ia bëri Avdullah Hotit për të krijuar Qeverinë.

Por, si duket, LDK dhe mandatari i saj i dekretuar nga Presidenti, tani ka një pro blem shumë më të madh se sa tejkalimin e kësaj situate nga Gjykata Kushtetuese.

Tash telashet janë brenda partisë së Isa Mustafës, ku një grup i të “pakënaqurve”, kanë filluar “reb elimin”, pasi janë paracaktuar emrat për drejtuesit e ministrive nga kjo parti, shkruan gazeta inFokus.

Derisa kjo parti pa ndonjë telashe thanë që ishin dakorduar me AAK-në, NISMA-n e Listën Serbe për të krijuar ekz ekutivin, kaq e lehtë nuk po është edhe me zyrtarët brenda saj.

Nga burime të mirëinformuara gazeta inFokus, merr vesh se ka filluar për çarje e madhe brenda partisë së Isa Mustafës.

Nëpër media, ditë më aprë qarkulluan edhe emrat e zyrtarëve të LDK-së që do të kenë poste në Qeverinë Hoti.
Driton Selmanaj u tha të jetë zëvendëskryeministër, ndërsa Vlora Dumoshi do të vazhdoj të qëndroj në krye të ministrisë së Kulturës.

Source link

Back to top button