Lajme

Pulat e Brazilit dalin pozitiv me COVID-19

SHARE TWEET SHARE EMAIL COMMENTS
Një mostër e krahëve të pulave të ngrira të importuara nga Brazili ka testuar pozitiv për koronavirusin e ri në qytetin jugor kinez të Shenzhen, thanë autoritetet të enjten, i fundit në një seri raportesh të produkteve ushqimore të kontaminuara të importuara, shkruan CNN.

Koronavirusi u zbulua të Mërkurën në një mostër sipërfaqe të marrë nga një grup i krahëve të pulës gjatë ekzaminimit të ushqimit të ngrirë të importuar në rrethin Longgang të Shenzhen, tha qeveria komunale në një deklaratë. Zyrtarët nuk e emëruan markën, transmeton Indeksonline.

Autoritetet e shëndetit Shenzhen menjëherë gjurmuan dhe testuan njerëz që mund të kenë rënë në kontakt me produktin, dhe të gjitha rezultatet u kthyen negativ; të gjitha produktet e lidhura në magazinë janë mbyllur dhe testuar negativ, thuhet në deklaratë.

Autoritetet tani po gjurmojnë produkte të lidhura nga e njëjta markë që janë shitur tashmë, dhe kanë dezinfektuar zonën ku ishin ruajtur krahët e kontaminuar të pulës.

Brazili deri më tani ka raportuar më shumë se 3.1 milion raste të koronavirusit, i dyti më i lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara, sipas njoftimeve të Universitetit Johns Hopkins.

Lajmet për krahët e pulës së kontaminuar vijnë një ditë pasi koronavirusi u gjet në paketimin e karkalecave të importuara nga Ekuadori, një vend tjetër i Amerikës së Jugut, në një restorant në provincën Anhui lindore gjatë një inspektimi rutinë, njoftoi transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV.

Back to top button