Lajme

Qeveria Hoti pranon dokumentet ku Kosova referohet si provincë autonome e Serbisë

Pas heqjes së reciprocitetit, tashmë Kosova pranon zyrtarisht dokumentet serbe që i referohen Kosovës si një provincë autonome e Serbisë dhe nuk kërkon më të trajtohet si një vend i pavarur në marrëdhëniet tregtare

Qeveria Hoti ka shfuqizuar dy vendime të Qeverisë Kurti që zbatuan masa reciproke të tregtisë me Serbinë, në një përpjekje për të “hequr të gjitha pengesat në dialogun Kosovë-Serbi”.

Dy vendime të marra nga Qeveria Kurti që prezantuan dhe pastaj zgjeruan masat reciproke të tregtisë me Serbinë u hoqën nga kabineti i ri në një takim të mbajtur të shtunën në mëngjes.

Kryeministri Avdullah Hoti tha në një konferencë për shtyp pas takimit se vendimi ishte marrë me qëllim “heqjen e të gjitha pengesave për vazhdimin e dialogut”.

Masat reciproke të tregtisë u përshkruan nga ish-kryeministri Albin Kurti në shkurt të këtij viti, si një zëvendësim i tarifës 100% të importeve serbe të vendosura nga qeveria Haradinaj në nëntor 2018 që ndaloi dialogun Kosovë-Serbi.

Sidoqoftë, planet menjëherë tërhoqën kritika të forta nga Ambasadori Grenell, i dërguari special i SH.B.A.-së për dialogun Kosovë-Serbi, me mosmarrëveshjet për masat pjesërisht që sjellin rrëzimin e qeverisë së koalicionit LVV-LDK.

Zgjatjet e masave në 30 Maj që kërkojnë dokumentacion me ‘Republika e Kosovës’ gjithashtu tërhoqën kritika nga Mirosllav Lajçak, Përfaqësuesi Special i BE për Dialogun Kosovë-Serbi dhe Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili i përshkroi masat si më keq se 100 tarifë për qind për qind.

Hoti tha të Shtunën se shfuqizimi i vendimeve të qeverisë duke bërë të mundur masat ishte “rezultat i bashkëpunimit me partnerët tanë ndërkombëtarë dhe premtimet që kemi bërë për të hequr të gjitha pengesat për dialog”, duke shtuar se ai konfirmoi synimet e tij për ambasadorin amerikan të Premten.

Hoti gjithashtu deklaroi “nëse dialogu nuk sjell rezultatet e pritura ne ruajmë të drejtën për të ri-instaluar këto masa.”

Source link

Back to top button