Lajme

Rama për Kurtin: “Vëllai i vogël nuk po dëgjon”, fqinjët nuk i zgjedh e me vëllain ke…
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka sqaruar sërish çështjen e “vëllait të madh” sa i përket nismës së “Open Ballkan”.

Ai u pyet si vëlla i madh pas situatës në veri a e kupton pse Kosova në këtë rast vëllai i vogël, kryeministri Albin Kurti nuk dëshiron të bëhet pjesë e kësaj nisme.

Përgjigja e Ramës ishte se “Ka qëlluar një temë vëllai i madh në shtëpi, si vëllai i madh kam mësuar rrugës se me vëllain e vogël ka gjithmonë një problem.

Kur vëllai i vogël ka ndonjë hall thotë ti i madhi duhet të më mbështetës, ndërkaq kur i thua vëllait të vogël shiko por më dëgjo edhe mua nuk më dëgjon”, shkruan Telegrafi.

Rama shtoi se ai nuk pretendon të jetë vëllai i madh këtu.

“Unë nuk pretendoj se unë jam vëllai i madh këtu e aq më pak vëllai i madh i Albinit që është mi ri, por nuk do ta pranonte kurrë që ta quante veten vëllai im i vogël.

Unë jam edhe më i bindur sot se Ballkani i Hapur është i vetmi drejtim strategjik që ne mos të ngecim në baltën e të shkuarës”, ka thënë Rama.

Kryeministri i Shqipërisë më tej ka shtuar se “Open Ballkan” nuk është asgjë përveçse marrja në drejtim e procesit të Berlinit dhe përshpejtimit të tij.

“Unë e kuptoj shumë mirë se Kosova e ka të nxehtë plagën dhe historia është e afërt, por forca njëkohësisht duhet të jetë më e madhe për të parë tutje, sepse Kosova e ka fituar luftën.

Ata avionë që sillen atje nuk kanë çfarë i bëjnë Kosovës”, tha Rama.

Rama në fund shtoi se me vëllain ke lidhje gja.ku kurse fqinj nuk e zgjedh por e ke aty.

“Vëllain dhe fqinjin nuk i zgjedh, me vëllain të lidh gjaku të lidh familja të lidh e shkuara dhe e ardhmja me fqinjin të lidh fakti se atë e ke aty”, ka thënë Rama. /Telegrafi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button