Shendetesi

Njerëzit që nuk durojnë zhurmat e të tjerëve kur hanë dhe pinë, janë gjeni! E thotë shkenca

Njerëzit që nuk durojnë zhurmat e të tjerëve kur hanë dhe pinë, janë gjeni! E thotë shkenca

Urren zhurmat, kafshatat e zhurmshme dhe përplasjet e buzëve që shumë vetë bëjnë kur hanë? Me shumë mundësi të duken…
Zbulohet ilaçi i migrenës që e largon dhimbjen brenda dy orëve

Zbulohet ilaçi i migrenës që e largon dhimbjen brenda dy orëve

Një ilaç i ri mund t’ua largojë dhimbjen pacientëve me migrenë të cilët nuk janë të përshtatshëm për t’i marrë…
Beli përcakton jetëgjatësinë

Beli përcakton jetëgjatësinë

Për të arritur femra pleqëri të thellë patjetër duhet të ketë zemër të shëndetshme dhe masa ideale trupore, kështu së…
Alkooli mbron kundër sulmit të zemrës, por rrit rrezikun e kancerit

Alkooli mbron kundër sulmit të zemrës, por rrit rrezikun e kancerit

Konsumimi i alkoolit mbron kundër sulmit të zemrës, por rrit rrezikun nga shumë lloje të kancerit, thuhet në këtë hulumtim…
Faktet e rëndësishme që çdo femër duhet t’i dijë për vagjinën e vet

Faktet e rëndësishme që çdo femër duhet t’i dijë për vagjinën e vet

Shumë femra kërkojnë në internet gjëra të ndryshme për vagjinën çdo ditë, por e vërteta është se shumë prej tyre…
Si duket shpëlarja e vërtetë e trurit?

Si duket shpëlarja e vërtetë e trurit?

Mbase këtë nuk e keni ditur, mirëpo organizmi ynë çdo natë shpëlan trurin tonë Neuro-shkencëtarët kanë bërë xhirim të mrekullueshëm…
Nëse nuk rrini mjaftueshëm në diell, si ta merrni vitaminën D, aq e rëndësishme për ne

Nëse nuk rrini mjaftueshëm në diell, si ta merrni vitaminën D, aq e rëndësishme për ne

Vitamina D është një nga vitaminat e tretshme në yndyra, së bashku me vitaminat A, E dhe K Kjo vitaminë…
Shpëtoni nga problemet me kolitin duke përdorur këto dy receta krejtësisht natyrale

Shpëtoni nga problemet me kolitin duke përdorur këto dy receta krejtësisht natyrale

Regjimi i varfër ushqimor, jeta sedentare, abuzimi me alkoolin dhe obeziteti janë disa prej shkaktarëve të një prej sëmundjeve më…
Çfarë qumështi të pish nëse ke intolerancë ndaj laktozës?

Çfarë qumështi të pish nëse ke intolerancë ndaj laktozës?

Është një nga ato pijet që shumëkush e konsumon me qejf, të tjerë të detyruar e persona të tretë nuk…
Gjashtë gjërat që i ndodhin trupit kur ecni çdo ditë

Gjashtë gjërat që i ndodhin trupit kur ecni çdo ditë

Stili modern i jetesës ka bërë që shumicën e kohës ta shpenzojmë duke qëndruar ulur, e kjo pastaj po na…
Çaj LOYD për çdo stinë, me shije magjike dhe cilësi të lartë

Çaj LOYD për çdo stinë, me shije magjike dhe cilësi të lartë

Historia e çajit është e vjetër dhe komplekse, duke u përhapur nëpër kultura të shumta përgjatë mijëra viteve. Shpesh teoritë…
Dëgjimi i këngëve pikëlluese faktikisht mund t’ju bëjë të ndiheni mirë

Dëgjimi i këngëve pikëlluese faktikisht mund t’ju bëjë të ndiheni mirë

Në vitin 2014, një grup shkencëtarësh kishin kryer një anketim në internet ku kishin marrë rezultate befasuese – dëgjimi i…
Banania mund të jetë më e mirë se një ilaç!

Banania mund të jetë më e mirë se një ilaç!

Bananet janë gjithashtu një nga frutat më të preferuar të pothuajse gjithë njerëzve, transmeton Telegrafi. Një banane japë energji të…
Forconi me këto ushqime imunitetin gjatë ditëve të ftohta

Forconi me këto ushqime imunitetin gjatë ditëve të ftohta

Forcimi i imunitetit është veçanërisht i rëndësishëm gjatë ditëve të ftohta kur trupi dobësohet për shkak të periudhave të viruseve,…
Pse duhet ta përfundoni kurën e mjekimeve me antibiotikë

Pse duhet ta përfundoni kurën e mjekimeve me antibiotikë

Nëse keni pasur ndonjëherë infeksion bakterial, me shumë mundësi, mjeku ju ka dhënë antibiotikë. Gjithashtu, me shumë mundësi, ju ka…
Çfarë ndodh nëse zgjoheni në mes të operacionit?

Çfarë ndodh nëse zgjoheni në mes të operacionit?

Një në njëzet pacientë mbetet i vetëdijshëm, por i paralizuar gjatë një procedure madhore mjekësore, megjithëse shumica e njerëzve nuk…
Rreziku i sëmundjes së zemrës ”shkruhet” në sy

Rreziku i sëmundjes së zemrës ”shkruhet” në sy

Thuhet se sytë janë dritarja e shpirtit. Por, ata gjithashtu mund të jenë një dritare për zemrën dhe të ndihmojnë…
Dieta ekspres me mish pule: Humbni 5 kilogramë për vetëm 5 ditë! Kurrë më lehtë!

Dieta ekspres me mish pule: Humbni 5 kilogramë për vetëm 5 ditë! Kurrë më lehtë!

Dieta me mish pule është e pasur me albumina dhe u rekomandohet madje edhe sportistëve kur duhet të humbin tepricën…
Ju hapet goja vazhdimisht: Pesë situata kur kjo është simptomë e problemeve shëndetësore!

Ju hapet goja vazhdimisht: Pesë situata kur kjo është simptomë e problemeve shëndetësore!

Hapja e gojës nuk është vetëm shenjë e përgjumjes dhe lodhjes Pas këtij veprimi mund të fshihet edhe ndonjë problem…
A shkakton stresi thinja? Mësojeni tani përgjigjen e vërtetë

A shkakton stresi thinja? Mësojeni tani përgjigjen e vërtetë

Shumë njerëz në të gjithë botën, kur janë nën stres fillojnë të shtojnë shqetësimet e tyre dhe i gjithë ky…
A mund ta zëvendësojë sauna stërvitjet dhe të ndihmojë t’i shkrijmë kilogramët e tepërt?

A mund ta zëvendësojë sauna stërvitjet dhe të ndihmojë t’i shkrijmë kilogramët e tepërt?

Shumica besojnë që, nëse shkojnë rregullisht në saunë dhe i kalojnë 15 deri në 30 minuta “duke u zier” në…
Dëllinja – diuretiku më i mirë natyror

Dëllinja – diuretiku më i mirë natyror

Kjo bimë është shëruese nga rrënja deri te fruta, por, megjithatë, më së shumti përdoren frutat, të cilat vilen në…
“Leximi i mendjes” dhe ruajtja e rrethit shoqëror

“Leximi i mendjes” dhe ruajtja e rrethit shoqëror

Udhëheqësi kryesor i hulumtimit, profesori Robin Dunbar, nga “Institute of Cognitive and Evolutionary Biology” në Universitetin Oxford ka thënë që…
Çfarë është depresioni i buzëqeshur dhe ç’duhet të dini për të

Çfarë është depresioni i buzëqeshur dhe ç’duhet të dini për të

Nëse kërkoni në Instagram me hashtagun #faceofdepression, do të shihni qindra foto që tregojnë njerëz të lumtur dhe të qeshur,…
Depresioni i fshehur në buzëqeshje – kur njerëzit paraqiten të lumtur para se të bëjnë vetëvrasje

Depresioni i fshehur në buzëqeshje – kur njerëzit paraqiten të lumtur para se të bëjnë vetëvrasje

Nëse kërkoni në rrjete sociale me hashtagun #faceofdepression, do të shihni qindra fotografi të njerëzve të buzëqeshur e të lumtur,…
Mungesa e seksit sjell shumë pasoja: Nga stresi e deri te sëmundjet e zemrës dhe kanceri

Mungesa e seksit sjell shumë pasoja: Nga stresi e deri te sëmundjet e zemrës dhe kanceri

A e dini se mungesa e seksit mund të ketë efekte negative në trupin tuaj? Sipas një studimi, mesatarisht një…
Varësia për të bërë ‘shopping’ në internet është problem i shëndetit mendor

Varësia për të bërë ‘shopping’ në internet është problem i shëndetit mendor

Varësia për të blerë në internet duhet të njihet si çrregullim i vërtetë mendor, thonë psikoterapeutët. Hulumtuesit thonë se mund…
Back to top button
Na ndiqni ne Facebok
Like nese je Shqiptar

Close
Close