Lajme

Vdekja e Kim Jong-un? Ekspertët: Motra e tij do të jetë diktatore edhe më e ashpër

Motra e Kim Jong-un do të jetë më e ashpër T Tirani i ngjashëm me Zotin ’Nëse vdes, ekspertët parashikojnë

Teksa thashethemet vijojnë të qarkullojnë në lidhje me shëndetin e Kim Jong-un, shumë prej njerëzve po pyesin se kush do të ishte pasardhësi i tij nëse ai do të vdiste.

Udhëheqësi Suprem i Koresë së Veriut, Kim Jong-un nuk është parë publikisht që pas raportimeve se ai po kryente një operacion në zemër.

Së fundmi, në media u përfol edhe mbi vdekjen e tij të mundshme, mirëpo një zyrtar i lartë koreanojugor deklaroi pak më parë për CNN se ai është gjallë.

Megjithatë, njerëzit kanë filluar të pyesin se kush do të zërë vendin e tij nëse ai do të vdiste. Duke pasur parasysh këtë, ekspertët kanë thënë që pasardhësi i tij ka të ngjarë të jetë motra e tij, Kim Yo-jong – e cila nuk është një emër i panjohur për politikën e Koresë së Veriut.

Pavarësisht se është një grua në një shoqëri patriarkale, profesoresha Natasha Lindstaedt, eksperte e regjimeve totalitare, beson se gjinia e Kim Yo-jong nuk do të ishte një pengesë për të dhe se ajo do të pranohej si diktatorja e re Supreme.

Duke folur për Daily Mirror, profesoresha Lindstaedt tha:

Unë nuk besoj se të qenit grua do ta dobësojë pozitën e saj nëse ajo merr përsipër udhëheqjen. Këta njerëz nuk portretizohen si njerëz në Korenë e Veriut, siç kemi parë Kim Yong-un. Ata paraqiten si perëndi që mund të bëjnë gjithçka më mirë. Nëse ajo do të bëhej udhëheqëse supreme, e njëjta gjë do të zbatohej edhe për të. Dhe ajo, do të bëhej ‘e perëndishme’. Është e mundur që ajo do të ndjekë një linjë edhe më të ashpër se vëllai i saj në trajtimin e pjesës tjetër të botës për shkak të nivelit të varfërisë. Nuk ka asgjë tjetër, është gjithçka që ata kanë. Unë besoj se ajo është po aq e ashpër sa vëllai i saj dhe kjo gjë ka qenë shumë e dukshme kohët e fundit. Shpesh udhëheqësit e rinj mendojnë se duhet të jenë më të ashpër se ai i mëparshmi.
Sung Yoong Lee, një studiues i studimeve koreane dhe Azisë Lindore, tha:

Është plotësisht e mundur që zonja Kim do të ishte edhe më tirane sesa vëllai, babai ose gjyshi i saj.
Motra e Kim Jong-un raportohet se është diplomuar në shkenca kompjuterike në një shkollë në Zvicër dhe është fëmija i pestë i të ndjerit Kim Jong-il, i cili pati sukses si udhëheqës.

Me sa duket, ajo është e preferuara e familjes dhe i është vënë nofka “Ivanka Trump e Koresë së Veriut”, sipas The Washington Post.

Ajo është parë në disa ngjarje të rëndësishme politike, që përfshijnë samite të Koresë së Veriut me presidentin e SHBA-së, Donald Trump dhe presidentin kinez, Xi Jinping. Kim Yo-jong gjithashtu u ul pas zv/presidentit Mike Pence teksa përfaqësonte Korenë e Veriut në Lojërat Olimpike Dimërore 2018.

Kim Yo-jong u vendos në një listë të zezë për “shkelje të rënda të të drejtave të njeriut” në vitin 2017 nga zyrtarë amerikanë, së bashkua me disa zyrtarë të tjerë të Koresë së Veriut.

Tradicionalisht një nga fëmijët e Kim Jong-un do të kishte zënë vendin e tij nëse ai do të vdiste, por fëmija i tij i madh raportohet se është ende shumë i ri për të zëvendësuar të atin.

Udhëheqësi Suprem i Koresë së Veriut e mban jetën e tij personale jashtëzakonisht private (si dhe pjesën tjetër të punëve të Koresë së Veriut), por fëmija i tij i parë mendohet të jetë një djalë dhe është mendohet se ka lindur në 2010.

Burimi

Back to top button