Lajme

Veseli kërkon zgjedhje pas pandemisë: S’votojmë qeveri të mashtrimeve

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka deklaruar sot nga Hani i Elezit se asnjë deputet i PDK-së nuk do ta votojë qeverinë e ardhshme që pritet të formohet nga LDK, AAK, Nisma dhe minoritetet.

Asnjë deputet i PDK-së nuk voton qeveri të mashtrimeve. LDK dhe VV janë përgjegjëse për këtë gjendje të krijuar dhe ato duhet të gjejnë zgjidhje. Ne kërkojmë që vendi të shkojë në zgjedhje të reja demokratike pas pandemisë”, tha Veseli.

Ndërkaq sot Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë nënshkruar koalicionin për qeverisjen e përbashkët.

AAK në qeverinë e re do të drejtojë 4 ministri dhe do të ketë poashtu postin e zëvendëskryeministrit.

Burimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button