Lajme

Vjen njoftimi i KFOR-it: Ky është plani për patrullimet në Karaçevë

Vjen njoftimi i KFOR-it: Ky është plani për patrullimet në Karaçevë

KFOR-i dhe Policia e Kosovës kanë filluar planin me Policinë Kufitare për veprimtaritë operacionale të përbashkëta që do të bëhen në zonën e Komunës së Kamenicës.

Përmes një komunikate për medie, KFOR ka njoftuar se këto plane nisën pas takimit që pati dje Sherfi i operacioneve të misionit të KFOR-it në Kosovë dhe drejtoritë të PK-së, Rashit Qalaj.Gjatë këtij takimi të dy palët shprehën kënaqësi për nivelin e bashkëpunimit të zhvilluar deri më tani në fushën e sigurisë.

Ndryshe, një javë më parë, banorët e Karaçevës së Kamenicës ishin shqetësuar teksa nëpër fshat ishin parë xhandarmëria serbe duke patrulluar.Pas patrullimeve të xhandarmërisë serbe në fshatin Karaçevë, banorët e brezit kufitar me Serbinë kanë mbajtur një protestë si shenjë pakënaqësie.

Protestuesit për një kohë e kanë bllokuar rrugën që të shpie nga Kamenica në Karaçevë.

Back to top button