Lajme

Vogëlush përpiqet ta zgjojë nënën e vdekur, pamje që kanë tronditur botën

Një video e shpërndarë në mediat sociale në të cilën shihet një vogëlush duke provuar të zgjojë nënën e tij të vdekur, të shtrirë në një platformë hekurudhore në qytetin lindor të Muzaffarpur, ka shokuar indianët dhe jo vetëm.

Sipas raporteve të mediave lokale, përcjell Telegrafi, familja e Arbina Khatoon tha që ajo vdiq nga uria dhe dehidratimi, duke theksuar se punëtorët migrantë që vuajnë kanë duruar për shkak të bllokimit të coronavirusit.

Policia lokale, megjithatë, tha që ajo vdiq për shkak se ishte e sëmurë.

Sipas Al Jazeera, 35-vjeçarja është ndër të paktën nëntë punëtorët migrantë që kanë vdekur në trenat ditët e fundit ndërsa udhëtonin përsëri në shtëpitë e tyre, njoftuan zyrtarët dhe media të mërkurën.

Media lokale transmetoi pamjet e djalit dy vjeçar duke tërhequr një leckë që mbulonte nënën e tij të vdekur në stacionin hekurudhor Muzaffarpur në shtetin verilindor të Bihar.

Policia lokale tha që Khatoon vdiq nga sëmundja, me hekurudhat indiane që ndajnë një letër nga të afërmit që dëshmojnë për shëndetin e saj të dobët.

Por ata që udhëtuan me të pretenduan se ajo vdiq nga mungesa e ushqimit dhe ujit gjatë një udhëtimi të gjatë me tren nga shteti Gujarat perëndimor rreth 1.800 kilometra larg.

Vdekjet e fundit nxjerrin në pah vështirësinë e migrantëve indianë në pandemi, gjatë së cilës miliona humbën punën e tyre dhe po përpiqen të kthehen në shtëpi nën bllokimin e vendit.

Vdekjet ndodhën në trenat specialë të organizuar nga qeveria indiane për të ndihmuar transportimin e punëtorëve të bllokuar në shtëpi.

Kritikët thonë se trenat specialë janë vonuar, duke i lënë migrantët të presin në mot të nxehtë për ditë të tëra, dhe se kishte pasur mungesë ushqimi dhe uji në udhëtime, akuza që Hekurudhat Indiane dhe qeveria i mohojnë.

Dhjetëra trena nuk mbërritën, sipas raporteve të mediave lokale, por zyrtarët hekurudhor thanë që trenat duhej të devijoheshin për të lehtësuar trafikun.

Burimi

Back to top button